کد مطلب: 13097
 
سلام جغتای:
تقریبا هیچ؛ سهم مردم از معادن بالادستی جغتای/ سُنبه مسئولین ما پرزور نیست
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۴
 
تقریبا هیچ؛ سهم مردم از معادن بالادستی جغتای/ سُنبه مسئولین ما پرزور نیست
 
معادن و سنگ های معدنی سرمایه ملی است. سرمایه ای که در طی این سال ها بی حساب و کتاب استخراج شده است. سرمایه ای که نه تنها به مردمان روستاهای مجاور منفعتی نرسانده بلکه عامل تلخ کامی آنها نیز شده است. سرمایه ای که باید خرج آبادانی و رفاه مردم منطقه شود سر از هند و پاکستان و بندرعباس و ناکجاآبادها در می آورد. سرمایه ملی که هیچ ساز و کاری برای مدیریت آن نیست و تنها هنر دولت اجاره ۱۵ یا ۲۰ ساله آن است تا پیمانکاران تنها با چند ماشین سنگین ثروتی بادآورده و میلیاردی را برای خود به ارمغان بیاورند. پیمانکارانی که برای سود بیشتر از هیچ تخریب محیط زیستی فروگذار نمی کنند. پیمانکارانی که تعهدی در قبال استخدام نیروی بومی روستایی ندارند. برای بهبود زیرساخت هایی که از آنها استفاده می کنند نیز همتی ندارند. مردم بابت تخریب های محیط زیستی و تغییر مسیر آب راه ها به واسطه تخریب ها و جا به جایی سنگ ها گله مندند.

علی اکبر سلیمی‌نژاد عضو شورای اسلامی روستای جبله در ایام وقوع سیل می گوید: سیل روز گذشته، باعث ایجاد رعب و وحشت برای مردم روستای جبله شده بود. نخاله‌ها و ضایعات معدن روستای «گفت» در کاریز ریخته می‌شود و در تشدید سیل نقش مهمی دارد و باعث ایجاد صداهای ترسناک و گل و لای شدید می شود؛ چرا معدنی که برای مردم روستای جبله هیچ منفعتی ندارد این همه آسیب و خسارت داشته باشد؟

همچنین معادن سطح شهرستان با ایجاد راه هایی بیشمار برای کشف و استخراج، نه تنها کوه ها را متلاشی و محیط زیست را تخریب می کنند بلکه به سادگی راه دسترسی شکارچیان را به زیست بوم غنی جغتای باز می کنند. ارگان های نظارتی هم زمانی وارد می شوند که دیگر کار از کار گذشته است و تازه آنجا هم ورودشان به چند عکس و بازدید خلاصه می شود.

نمونه این ورودها و پیگیری ها در معادن جغتای و پیمانکاران فعلی آن است. اعتراض اهالی و شوراهای اسلامی روستاهای گفت و جبله، بازدیدهای فرماندار و معاونانش از وضعیت معدن، پایش های اداره محیط زیست و اخیرا دیدار دکتر محبی نجم آبادی با مردم روستاهای گفت و جبله کار به جایی نبرده است. منابع طبیعی و آبخیزداری جغتای هم در جوابیه ای نسبت به اعتراض مردم جبله، شیب بالای کوه های جبله و بافت خاک را عامل سیل های اخیر می داند و معدن را در این امر مقصر نمی داند!

شرکت معادن کاریزشهر پیمانکار معادن بالادستی روستای گفت است. تا به حال بازدیدها،جلسات و مصوبات و … نتوانسته رضایت اهالی را جلب کند. آیا جریان های قدرت و ثروت مانع اقدام جدی در این قضیه هستند یا سُنبه مسئولین ما پر زور نیست؟!

پ ن: پس از ساعت ها بازدید و جلسه به این نقطه رسیدیم؛ ” مسئول همین معدن، شماره اش رو برای من بفرست.” بسم الله دکتر! از بقیه که کاری برنیامد،ببینیم شما چه می کنید.

| در وبسایت پایگاه خبری تحلیلی سلام جغتای بخوانید |
Share/Save/Bookmark